از جمله عناصر پررنگ در زندگی امروزه می‌توان به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی اشاره داشت. در عصر تکنولوژی تمام کاربران اینترنت از انواع شبکه‌های اجتماعی با هدف‌های مختلف استفاده می‌کنند. گرچه بسیاری از این شبکه‌ها با هدف سرگرمی و ایجاد ارتباط بیش‌تر میان دوستان و آشنایان طراحی شده است؛ می‌توانید شبکه‌های اجتماعی مختلفی را نیز یافت کنید که برای ارتباط افراد حرفه‌ای و متخصص ارائه شده‌اند. در این پلتفرم‌ها می‌توانید با دیگر افراد حرفه‌ای در زمینه کاری خود ارتباط برقرار کرده و رزومه مناسبی نیز برای خود ایجاد کنید. از جمله شبکه‌های اجتماعی حرفه‌ای می‌توان به دریبل اشاره داشت.

تولید محتوا در دریبل می‌تواند رزومه شما را بهبود داده و بر آینده شغلی شما تاثیرات مثبتی داشته باشد. dribble شبکه‌ای اجتماعی مخصوص فعالیت طراحان و انیماتورها است. برای آنکه بتوانید نمونه کارهای خود را در این شبکه به اشتراک گذارید باید دعوتنامه‌ای شخصی از دیگر کاربران دریافت کرده و به کاربر player تبدیل شوید. طراحی یک پروفایل حرفه‌ای و کامل می‌تواند تاثیر مثبتی بر جلب نظر کارفرمایان داشته باشد. در ادامه به بررسی بیش‌تر این شبکه اجتماعی می‌پردازیم.

شبکه اجتماعی دریبل چیست؟

حتما شما نیز از کاربران فعال شبکه‌های اجتماعی محبوبی نظیر اینستاگرام یا توییتر هستید و به صورت روزانه از این پلتفرم‌ها استفاده می‌کنید. اما این شبکه‌های اجتماعی امکانات محدودی را در اختیار افراد مشتاق در زمینه‌های تخصصی قرار می‌دهند و بیش‌تر برای مخاطبان عام مناسب هستند. البته شبکه اجتماعی لینکدین از جمله پلتفرم‌هایی است که مخصوص افراد متخصص ارائه شده است و در آن می‌توانید فعالان زیادی را در حوزه‌های گوناگون یافت کنید. از دیگر شبکه‌های اجتماعی که مناسب افراد فعال در حوزه گرافیک، طراحی وب، و یا عکاسان است دریبل (Dribbble) می‌باشد. امروزه کم‌تر گرافیست حرفه‌ای و به‌روزی را یافت می‌کنید که در دریبل فعالیت نداشته باشد. البته بهتر است اشاره کنیم که دریبل تنها سایت تخصصی در این زمینه نیست  و پلفترم‌های دیگری از جمله behance هم در زمینه‌های مشابه فعالیت می‌کنند. شما نیز می‌توانید به صورت موازی از امکانات هر دو این پلتفرم‌های قدرتمند استفاده کنید.

سایت دریبل در سال 2009 به صورت تخصصی برای طراحان در زمینه‌های مختلف از جمله UI، UX، تایپوگرافی، تصویرگری، انیمیشن، طراحی لوگو، و موارد مربوطه طراحی و ارائه شده است. فعالان این شبکه اجتماعی می‌توانند کارهای خود را که به اصطلاح با نام شات مشخص می‌شوند در صفحه خود بارگذاری کرده و از سایر همکاران خود بازخورد گیرند. نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشید این است که دریبل یک شبکه اجتماعی منحصر به فرد برای طراحان است و هدف آن نمایش بهترین طراحی‌ها است؛ به همین دلیل هم اعضای دریبل تنها می‌توانند با دریافت دعوت شخصی از یک عضو دیگر شروع به فعالیت در این شبکه کنند. در واقع شما می‌توانید در صورت اختیار حساب کاربری خود را در این پلتفرم ایجاد کرده و نمونه کارهای دیگران را مشاهده کنید؛ اما اگر می‌خواهید کارهای خود را نیز به اشتراک گذارید به دعوت شخصی نیاز خواهید داشت.

تولید محتوا در دریبل چه مزایایی دارد؟

تنها کافیست کمی به زمینه طراحی علاقه داشته باشید و از وبسایت Dribbble بازدید کنید تا به سرعت متوجه جذابیت این شبکه اجتماعی شوید. دریبل مملو از طراحان خلاق و بااستعداد است که هر روزه طرح‌های جذاب و منحصر به فرد بیش‌تری را در این شبکه بارگذاری می‌کنند. این شبکه اجتماعی هم برای طراحان و هم برای افراد علاقمند بستری مناسب با مزایای بی‌شمار است. از جمله مزایای تولید محتوا در دریبل و فعالیت در آن می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

  • مشاهده بهترین نمونه کارها از بهترین طراحان در سرتاسر جهان
  • امکان کسب درآمد دلاری
  • به دست آوردن فرصت‌های شغلی مناسب‌تر
  • بهترین بستر برای توسعه فعالیت فریلنسری و جذب کارفرمایان
  • ثبت طرح به صورت جهانی با نام خود
  • افزایش اعتبار شغلی
  • امکان استفاده از نظرات و انتقادات دیگر طراحان در جهت پیشبرد کار و بهبود آن

چگونه دعوتنامه دریبل را دریافت کنیم؟

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، برای آن که بتوانید نمونه کارهای خود را در دریبل به اشتراک گذارید باید از طراحان این سایت دعوتنامه شخصی دریافت کنید. به طور کلی دو نوع کاربر در این شبکه اجتماعی وجود دارند: prospect و player. در ادامه امکانات و ویژگی‌های هر یک از این دو را بررسی می‌کنیم:

Prospect

کاربر prospect شخصی است که تنها در سایت ثبت نام کرده و دعوتنامه‌ای دریافت نکرده است. این کاربران تنها اجازه فعالیت‌های محدودی در دریبل دارند. به طور مثال می‌توانند دیگر کاربران را فالو کرده و نمونه کارهای آن‌ها را مشاهده و لایک کنند؛ اما نمی‌توانند نمونه کارهای خود را با دیگر کاربران به اشتراک گذارند. اگر کاربران prospect تصویری را در حساب خود بارگذاری کنند تنها خود قادر به مشاهده آن خواهند بود و اگر بخواهند دیگر کاربران نیز آن را مشاهده کنند باید برای دریافت دعوتنامه اقدام کنند.

Player

زمانی که کاربران prospect دعوتنامه شخصی خود را دریافت کنند به کاربر player تبدیل خواهند شد. کاربران player می‌توانند آزادانه در سایت فعالیت کرده و از امکانات آن استفاده کنند. این کاربران می‌توانند تصاویر و نمونه کارهای خود را با جهانیان به اشتراک گذاشته و از منافع آن بهره‌مند شوند. playerها حتی می‌توانند برای دیگر کاربران prospect نیز دعوتنامه شخصی ارسال کنند. البته سایت دریبل امکانات بیش‌تری هم دارد که تنها با پرداخت مبلغی به صورت ماهانه در اختیار کاربران قرار خواهند گرفت. با توجه به این توضیحات واضح است که اگر قصد تولید محتوا در دریبل را دارید باید یک کاربر player باشید.

اما مسئله‌ای که وجود دارد این است که چگونه می‌توانیم دعوتنامه شخصی دریافت کنیم؟ در ادامه کارهایی که باید برای دریافت دعوتنامه انجام دهید را بررسی خواهیم کرد:

  • پروفایلی حرفه‌ای بسازید

با وجود آنکه کاربران prospect نمی‌توانند نمونه کارهای خود را با دیگران به اشتراک گذارند، اطلاعات پروفایل آن‌ها برای تمام کاربران قابل مشاهده خواهد بود. از این رو توصیه می‌شود که اطلاعات پروفایل خود را به صورت دقیق تکمیل کنید و از تصویری مناسب نیز به عنوان عکس پروفایل استفاده کنید. سعی کنید حرفه‌ای بودن خود را به خوبی نشان داده و با فعالیت مناسب در سایت به دیگر اعضا نشان دهید که تا چه حد مشتاق ارتقاء عضویت خود و تولید محتوا در دریبل هستید.

  • از دیگر فعالان پرس و جو کنید

اگر در محیطی مملو از طراحان حرفه‌ای دیگر که در دریبل فعالیت دارند حضور دارید می‌توانید از آن‌ها برای دریافت دعوتنامه تقاضا کنید. البته بسیاری از طراحان آنچنان خوش‌شانس نیستند که چنین فرصتی داشته باشند. به همین دلیل هم توصیه می‌شود که در شبکه‌های اجتماعی، سایت‌ها، و وبلاگ‌های مرتبط جست و جو کنید تا بتوانید فردی که قادر به ارسال دعوتنامه باشد را پیدا کنید.

  • از طریق سایت دعوتنامه دریافت کنید

کاربران حرفه‌ای زیادی در دریبل وجود دارند که آمادگی خود را برای ارسال دعوتنامه به کاربران جدید اعلام می‌کنند. می‌توانید در بخش جستجوی سایت بر روی علامت ذره‌بین کلیک کرده و عبارت invite را جستجو کنید. گاه ممکن است تصویری را مشاهده کنید که بر روی آن عبارت invite نوشته شده است. می‌توانید با کلیک بر روی تصویر شرایط مربوطه را مطالعه کرده و برای دریافت دعوتنامه اقدام کنید. به طور معمول کاربری که اعلام آمادگی برای دعوت دیگران کرده است از شما می‌خواهد که لینک نمونه کارهایتان را برای وی ارسال کنید. اگر شخص مقابل نسبت به کارها و ایده‌های شما نظر مثبتی داشت برایتان دعوتنامه شخصی ارسال خواهد کرد.

چگونه از دریبل درآمد کسب کنیم؟

همانطور که پیش‌تر گفتیم یکی از مزایای مهم تولید محتوا در دریبل امکان یافتن شغلی با موقعیت بهتر و کسب درآمد دلاری است. کار با دریبل آسان و عاری از هر گونه پیچیدگی است. امروزه بسیاری از طراحان ترجیه می‌دهند برای کسب درآمد بیش‌تر در پروژه‌های خارجی فعالیت کرده و درآمد دلاری داشته باشند. شبکه اجتماعی Dribbble بستری عالی و مناسب برای این کار است. به هنگام ورود به سایت می‌توانید در قسمت بالایی صفحه گزینه for designers را مشاهده کنید. با کلیک بر روی این گزینه لیست تمامی مشاغل موجود برای طراحان و گرافیست‌ها را مشاهده خواهید کرد. می‌توانید با بررسی عنوان‌های شغلی مختلف گزینه‌ای را که برای شما مناسب‌تر است یافته و برای آن اقدام کنید. توجه داشته باشید که برای فعالیت در این بخش و ارسال پیام به کارفرما باید دعوتنامه شخصی داشته باشید.

برای آن که بتوانید شانس خود را برای یافتن شغل مورد علاقه‌تان افزایش دهید باید پروفایل خود را تا حد ممکن حرفه‌ای‌تر کرده و علاقه‌تان به فعالیت حرفه‌ای را به خوبی نشان دهید. برای این کار می‌توانید از نکته‌های زیر استفاده کنید:

لوکیشن دقیق خود را وارد کنید

وارد کردن لوکیشن دقیق از جمله نکاتی است که می‌تواند شانس شما را برای بالا آمدن در نتایج جستجو افزایش دهد. اگر لوکیشن خود را دقیق وارد کنید کارفرما برای یافتن افراد مورد نظر خود با مشکلی مواجه نخواهد بود. توجه داشته باشید که لوکیشن همان محل زندگی شماست.

لیست مهارت‌های خود را ذکر کنید

سعی کنید تمام مواردی که در آن‌ها مهارت دارید را به صورت دقیق ذکر کنید. این کار می‌تواند شناخت بیش‌تری از تجربه‌ها و استعدادهای شما به کارفرمایان دهد. بهتر است عنوان دقیق شغلی خود را نیز مشخص کنید تا بدین وسیله دیگران از مهارت اصلی شما باخبر باشند.

حقوق مورد نظر خود را ذکر کنید

از دیگر نکات مهم برای کسب درآمد از طریق تولید محتوا در دریبل ذکر کردن حقوق مورد نظر به صورت دقیق است. سعی کنید عددی واقع‌گرایانه را برای حقوق خود ذکر کنید. توجه داشته باشید که میزان مبلغ حقوق باید با توجه به مهارت‌های شما و دقتان در کار تعیین شود. شما باید بتوانید این مبلغ را به درستی پیشبینی کرده و پیشنهادی کم‌تر یا زیادتر ندهید. توجه داشته باشید که اگر مبلغ مورد نظر شما منطقی نباشد کارفرمایان تمایلی به ارجاع کار به شما نخواهند داشت.

بهترین نمونه کارهای خود را به اشتراک گذارید

مشتریان یا کارفرمایان شما ممکن است در زمینه‌های گوناگونی فعالیت داشته باشند. بهتر است بهترین نمونه کارهای خود را در زمینه‌های مختلف در صفحه خود در دریبل به اشتراک گذارید تا بتوانید افراد بیش‌تری را به سمت پروفایل خود بکشانید. به خاطر داشته باشید که دریبل شبکه‌ای کاملا تخصصی است و شات‌های شما باید حرفه‌ای و مرتبط با زمینه کاری‌تان باشند. این کار می‌تواند شما را حرفه‌ای‌تر نیز نشان دهد.

دریبل شبکه‌ای تخصصی برای فعالان در زمینه طراحی گرافیکی، انیمیشن، تصویرگری، تایپوگرافی، طراحی نشان‌های تجاری، لوگو، کارت ویزیت، بنر، و… است.

بله. با تولید محتوا در دریبل می‌توانید به خوبی مهارت‌ها و استعدادهایتان را به نمایش گذاشته و بدین وسیله موقعیت‌های شغلی بهتری را از سرتاسر جهان یافت کنید.

خیر. دریبل برای دیگر متخصصان در زمینه انیمیشن و طراحی نیز کاربرد دارد. می‌توانید نمونه کارهای خود را در زمینه تخصصیتان در این سایت به اشتراک گذارید.

با تولید محتوای حرفه‌ای در دریبل می‌توانید نظر کارفرمایانی که به دنبال طراحان بااستعداد هستند را جلب کرده و بدین وسیله از فرصت‌های شغلی جدید بهرمند شوید. علاوه بر این دریبل می‌تواند به بهبود رزومه شما و افزایش اعتبارتان نیز کمک زیادی کند.

4.3/5 - (3 امتیاز)